BARF

Spika jsem jako štěně dostala zvyklého na granule (Royal Canin), pak jsme chvíli byli na Pro Planu, pak jsme mu chvíli vařila (těstoviny/rýže a k tomu maso/konzerva) a pak jsem objevila BARF. BARF= Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) nebo Bones And Raw Food (kosti a syrová strava) a od té doby jsme jen na BARFu. To znamená, že Spike dostává maso, kosti, vnitřnosti, zeleninu, ovoce, bylinky, vajíčka, jogurty, atd. a to vše v syrovém stavu. Někteří lidé se dost děsí, když slyší čím krmíme, nesmyslné mýty ("ze psa bude krvelačná bestie, bude plný parazitů, nelze tím nahradit granule", apod.) jsou stále v lidech hluboce zakořeněné a těžko se to některým lidem vyvrací. My ovšem uvažujeme selským rozumem, pes je prostě šelma a syrová strava je to nejpřirozenější, co psovi můžu dát. Těžko věřit tomu, že nějaké granule (kde se tepelnou úpravou zničí většina hodnotných látek) jsou zdravější a výživnější než čerstvé suroviny. Ale ať si každý věří, čemu chce. Já bych taky celý život nechtěla jíst jen jeden druh potravy :-( Nebudeme se tu pouštět do nezřídka divokých diskuzí, kdo si chce o BARFu něco přečíst, nechť koukne do odkazů. Příprava sice trvá o něco déle než nasypat granule do misky, ale já to pro Spika dělám ráda a jsem ráda že mu chutná.

A jak barfování u nás probíhá? Obvykle jedeme na větší nákup (třeba do Makra), tam nakoupíme různé druhy masa a kostí ve větších dávkách. Jinak průběžně (a raději) chodím do masen a dost toho mají třeba i v Tescu. Nejčastěji však kupujeme mražená masa od Vetamixu (hovězí a kuřecí hrubomleté, hovězí svalovinu, telecí hrubomleté, zelené neprané dršťky, rybí piliny, kusového lososa,..). Doma si to nabalím na jednotlivé porce a zamrazím. Jelikož už byl Spikovi jeden rok, tak krmím jen jednou denně a to večer, kolem 18. hodiny, po dlouhé procházce. On pak může v klidu a nerušeně trávit až do rána. Ráno nebo kolem poledne si z mrazáku  vytáhnu jednu porci a do večera to rozmrzne. Pak jen připravím čerstvou zeleninu (a trochu ovoce) a jídlo se podává. Zelenina se skládá z listové složky- saláty všech druhů, čínské zelí, dávám i pampelišky, kopřivy, hluchavku; pak různé druhy zeleniny- rajčata, paprika, okurka, ředkvičky, petržel, celer, mrkev, brambora, červená řepa.. Jako přílohy přidávám bewi flakes, ovesné vločky a občas i vařenou rýži nebo těstoviny, bílý jogurt, sýr cottage. Zeleninu mixuji na co nejmenší kousky a vmíchám do připraveného masa. 

 

Někdy dostane i kus masa či kost během dne- třeba kuřecí krk, křidýlko, stehýnko, hovězí žebro, morkovou kost.. Občas dostane něco i ráno, třeba pribináčka nebo jogurt. Tak jednou za měsíc mu dávám i syrové vajíčko (celé i se skořápkou), ale samotné mu příliš nechutná, tak mu ho rozmíchám třeba do jogurtu nebo sladkého krému nebo do připraveného jídla. Kromě toho dostává během dne (max. 1 kus/den) různá sušená kousadla- pařátky, rypáčky, oháňky, plíce, uši,.. a buvolí kostičky. A samozřejmě i ovoce dostane (banán, meloun, jablko,..). Taky mu dávám "dary naší země"- maliny, borůvky, ostružiny, šípky, ořechy..Ze zeleniny má rád okurku a papriku. Přes klíšťovou sezónu dávám denně několik tabletek Pangaminu. Občas dávám i lžičku rybího oleje (EPA). Jako odměnky dostává sušené maso, šunkový salám, piškoty, tvrdý sýr, kousky vařeného masa. V případě nachlazení u nás zabírá pořádný vývar a jitrocelový. To ho vykurýruje do 2 dnů. Ale naštěstí není Spike takřka nikdy nemocný, takže to není moc potřeba. Vývar dávám třeba i v zimě, na zahřátí po delší vycházce. Naše oblíbené odkazy o barfu zde.

My jsme s BARFem velice spokojení, Spike má krásné zuby, lesklou srst, pevné bobky :-) , nemarodí a hlavně mu to moc chutná. 

 

Bee a BARF aneb co se štěnětem

Když jsme si dovezli Beebulu bylo mu 9 týdnů. Byl zvyklý na granulky i maso. Ne každý pes je ovšem milovníkem syrového masa a příloh hned od začátku a tak je dobré mu maso i zeleninku lehce povařit a pak postupně dobu varu zkracovat, až se podává maso zcela syrové. Bee s masem ani zeleninou neměl nejmenší problém a tak je na barfu od prvního dnes u nás a velmi dobře prospívá.

Pro štěně je vhodné podávat ze začátku "nenáročné" suroviny, jako je třeba libová hovězí svalovina, kuřecí srdíčka a z kostí třeba kuřecí krky nebo křidélka. Bee zvládá vše bez problémů, jak maso, tak ani s kostmi nemá potíže. Postupně zkoušíme všechny druhy surovin, zatím neměl problém s ničím. Když občas nechá nějakou přílohu, přimíchám mu do toho tvaroh nebo cottage sýr nebo celé vyjíčko i se skořápkou a vše si dojí. Naštěstí se to moc často nestává, že by něco nechal, přeci jen konkurence ve Spikovi mu to nedovolí a radši si to dojí hned než aby to nechal Spikovi :-))

Jelikož je to ještě prtě, dostává najíst 3x denně. Například:

ráno- kuřecí prsíčka, okurka, mrkev, jablko, řepa, máčené vločky, FitBarf

poledne- 3 kuřecí krky

večer- neprané zelené dršťky, Bewy Flakes, MicroMineral, rybí olej Epavit, pangamin (proti klíšťatům)

Mezitím během dne dostává různá kousátka, buvolí kostičky, sušená masa, ovoce, piškoty, morkovou kost, atd. Takže vlastně žere celý den :-))

Bee pěkně roste, srst se mu leskne a energie má na rozdávání. Ale hlavně mu to chutná a to je to hlavní!

 

 

Naše barfovací fotogalerie

 

 

Pěkné a inspirativní odkazy a informace o BARFu:

https://www.baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

 

https://www.manwe.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=6

 

https://borazmiloticek.net/clanky/vyziva/barf/barf2.htm

 

https://anden-rr.webnode.cz/barf/

 

https://puzzle.rajce.idnes.cz/BARF_v_praxi_aneb_dukaz_misto_slibu.../#album

 

https://new.psi-kocky.cz/psi/spokojeny-pes-dela-barf

 

https://new.psi-kocky.cz/psi/barf-a-spol

 

Barfující kamarádi:

Cipískovic https://www.cipi-pankac.wbs.cz/

Capinkovic https://jack-russell-terrier-capa.webnode.cz/